Pranie wykładzin i dywanów – jak się za to zabrać?

Posted · Add Comment

W przypadku prania dywanu bardzo istotny jest odpowiedni sprzęt oraz środki do czyszczenia.

   Minęły już czasy gdy Polacy w weekendy tłumnie organizowali się przy trzepakach, by wspólnie odświeżać dywany. Dziś mamy do dyspozycji takie techniki, które w znaczący sposób ułatwiają nie tylko usuwanie kurzu i zanieczyszczeń powierzchniowych. Co ważne wcale nie trzeba kupować drogiego sprzętu, by skutecznie wyprać wykładziny, czy dywany w naszym domu lub firmie. Coraz częściej możemy spotkać się z wypożyczalniami urządzeń z funkcją prania. Po telefonie do jednej z takich firm w Żorach dowiedziałem się, że wynajem urządzenia na dobę kosztuje około 15-20 złotych!!! Przy dłuższym wynajmie cena może być dużo niższa. Zatem mamy już urządzenie, które zapewni nam natrysk oraz odsysanie brudu z włókien dywanowych.

Co dalej?

I tu pojawia się sprawa kluczowa – preparat do prania dywanów i wykładzin! Myli się ten, kto twierdzi, że wcale nie trzeba zaopatrywać się w specjalistyczne środki do prania. Decydujące są w tej materii co najmniej dwie sprawy:

  • Specjalistyczny proszek lub płyn do prania dywanów zapewni nam długotrwały skutek, pamiętajmy bowiem, że w przypadku prania dywanu nie płuczemy włókien. Gdybyśmy zastosowali standardowy płyn do mycia naczyń lub co gorsza proszek do prania odzież, to efekt byłby odwrotny. Trzeba bowiem pamiętać iż nie wypłukane detergenty mogą dodatkowo przyciągać kurz i nieczystości. Lepkie włókna zachowują się dosłownie jak gąbka. W przypadku specjalistycznych środków nie mamy takiego problemu, gdyż preparat został tak skomponowany, by unikać sytuacji o której mowa powyżej. Najczęściej po wysuszeniu dywanu środek po prostu się ulatnia.
  • Środek do prania dywanów zapewni nam równomierne czyszczenie poszczególnych fragmentów dywanu, nie ma też obawy, że po zastosowaniu dodatkowych środków do odplamiania zostaną nam na powierzchni dywanu różnego rodzaju plamy.

Wskazówki dotyczące prania dywanów uzyskaliśmy dzięki uprzejmości właściciela jednej z firm piorących dywany i wykładziny w Rybniku. Profesjonalny środek do prania wykładzin i dywanów – znajdziecie w naszym sklepie internetowym! Mamy już do dyspozycji urządzenie oraz środek do prania. 

Co dalej? 

Kolejny etap to wstępne przygotowanie dywanu lub wykładziny do prania. Tu liczy się dokładność oraz precyzja – pamiętajmy, by dokładnie odkurzyć całą powierzchnię przed przystąpieniem do prania. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których zaschnięte plamy barwią poszczególne miejsca po rozpuszczeniu przez środek. Zatem najpierw za pomocą odkurzacza usuwamy wszystko co znajduje się na powierzchni dywanu lub wykładziny. Kolejny krok zależny jest od stopnia zabrudzenia. W przypadku uporczywych zabrudzeń pierzemy całą powierzchnię kilkakrotnie – do czasu gdy woda w pojemniku na brud będzie już w miarę czysta. Specjalistyczne maszyny do prania dywanów posiadają dyszę z natryskiem tuż przed ssawką, co oznacza, że dywan nie będzie przesadnie mokry po praniu. Pamiętajmy także, żeby po praniu dokładnie przez co najmniej kilka godzin wietrzyć pomieszczenie, by uniknąć przykrego zapach wewnątrz. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.